EPİLASYON

Lazer Epilasyon Nedir ?

Hem bayanlar hem de erkekler için istenmeyen yüz ve vücut kılları sıkıntı kaynağı olabilmektedir. Dermatologlar istenmeyen kılların güvenli ve etkili tedavisi için, minimum hasta rahatsızlığı ve diğer istenmeyen kıl azaltma yöntemlerine göre daha az komplikasyona neden olmasından dolayı lazer ve ışık kaynağı kullanmaktadırlar.

Lazer epilasyon Türkiye’de en sık uygulanan kozmetik prosedürlerden birisidir. Bu yöntem; yüksek konsantre ışınların kıl köklerine uygulanması ile vücudun hemen hemen her alanından istenmeyen tüylerin giderildiği bir yöntemdir. Lazer epilasyon ile köklerdeki melanin adı verilen koyu renkli pigment, ışığı absorbe ederek ısı enerjisine dönüşürler. Bu da kıl köklerinin  tahribatına yol açar.

Epilasyon Lazerleri Nasıl Çalışır ?

Lazer ışığının bu özelliğinden faydalanılarak, sağlık alanında yaklaşık 45 yıldır farklı uygulamalarda kullanılmaktadır. Epilasyon lazerleri belirli renk ve dalga boylarında ışık üreten cihazlardır. Lazer dalga boyundaki değişiklikle hedeflenen cilt yapıları ayırt edilebilmektedir. Lazer epilasyonda hedeflenen yapı ise kıllarda en yaygın olan pigmenttir. Tedavi sırasında kıllar ışınları kendi köklerine iletmekte, bu yolla kökler zarar görmektedir. Tedaviden tedaviye kıllar daha çok zarar görür ve tedavi sonrası daha hafif ve ince hale gelmektedir. Kılların büyümesi, kök hasarı ile önemli ölçüde azalır. Lazer, diğer cilt yapılarını tanımaz (çevredeki deri üzerinde en az etki prensibiyle) ve onlara hiçbir zarar vermez. Aynı nedenle, sadece pigmentli kıllar tedavi edilebilir.

Lazer Epilasyonun Diğer Yöntemlere Göre Faydaları ?

Lazer epilasyonun faydaları şunlardır:

Hassasiyet: Lazerler seçici olarak; çevresindeki deriyi hasarsız bırakarak, koyu ve kaba kılları hedef alır.

Hız: Her lazer atışı yaklaşık olarak saniyenin dörtte biri kadar sürede birçok kılı barındıran bir bölgeyi tedavi edebilir. Lazer epilasyon ile dudak üstü gibi küçük bölgeler bir dakikadan kısa bir sürede; bacak ya da sırt gibi geniş bölgeler ise bir saatte tedavi edilebilir.

Öngörülebilirlik: Hastaların yüzde doksanının ortalama 4-6 seans sonrası kalıcı kıl kaybı olur.

Lazer Epilasyon Her Bölgeye Uygulanır mı ?

Lazer epilasyon uygulaması bazı durumlarda; göz kapağının inceliğinden kaynaklı göz hasarı meydana gelebileceğinden göz ve kirpik çevresine, açık yara, egzama, sedef vb. deri hastalıkları bulunan alanlara, lazer ışınının dövmenin içerdiği boyar maddeyi hedeflemesinden dolayı dövme alanına, burun ve kulak içlerine sakıncalı bulunmakla birlikte uygulanması yapılmamaktadır.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir ?

Lazer epilasyon belirli olgunluğa erişmiş her yaşta bayan ve erkeğe, kıl ve cilt yapısı uygun olması durumunda uygulanabilmektedir. Bayanlarda bu olgunluk adet görmeye başladıktan sonrası olarak kabul edilebilmektedir. Hormonal gelişimle beraber tüylerin gelişimide tamamlanmış olmakta bu sayede lazer epilasyon için şartlar sağlanmış olmaktadır. Ancak yeterli çalışma olmadığı için hamilelik gibi özel durumlarda ve hastalıklarda lazer epilasyon uygulanmamaktadır.

Lazer Epilasyonda Kaç Seans Gerekmektedir ?

Vücut yapısına bağlı olarak kıl köklerinin yaklaşık %40-60’ ı dinlenme dönemindedir. Lazer epilasyonun etkili olabilmesi için vücudumuzda ki tüy ve kılların büyüme evresinde bulunması gerekmektedir. Bu yüzden lazer epilasyon seansları,  kişinin fiziksel, hormonsal kıl yapısına ve uygulanan bölgeye bağlı olarak artış göstermekte ve seanslar arası 4-8 haftaya varan aralar verilmektedir.

Beklenen Sonuçlar

Her seansta kıl azalma yüzdesi vücuttaki yere göre değişmektedir.  Genellikle koltukaltı ve bikini bölgesi gibi ince derili bölgeler, sırt ve çene gibi kalın derili bölgelere göre daha iyi cevap vermektedir. Her tedavide yüzde 10 ila 25 oranında azalma beklenebilir. Tedaviler her 4-8 haftada bir tekrarlanır. Yeniden büyüyen kıllar, takip eden tedavide daha hafif ve ince olma eğilimindedir. Hastalar güneşe maruz kalmamalı ve geniş spektrumlu, 30 veya daha yüksek güneş koruma faktörüne (SPF) sahip güneş kremi kullanmalıdır.

Lazer Epilasyon Ne Kadar Güvenlidir?

Özellikle epilasyon için yapılmış lazer ile, lazer tedavisi tamamen güvenlidir. Dalga boyu ayarlanmış lazer ışınları, kılları çevreleyen cilt dokusu güvenliğini ve ışınların sadece kıl pigmentlerinde tutulmasını sağlamaktadır. Bu nedenle son derece güvenli bir işlemdir.